- Mgr. Adela Polášková
- Pedagógovia
- Návštevy: 19
IKT vo vyučovaní
https://www.oadudova.sk/skola/medzinarodne-projekty/erasmus/pedagogovia#sigProId8f31e55212
Obchodná akadémia Dudova získala na obdobie 2021 – 2027 európsky grant na projekty Erasmus+.
Vďaka tomuto grantu sa študenti a učitelia našej školy môžu zúčastňovať odbornej praxe v zahraničí, job- shadowingu a vzdelávania v krajinách Európskej únie.
Dôležitým prínosom aktivít pod záštitou Erasmus+ je spoznávanie kultúr a krajín Európskej únie, zdokonaľovanie sa v anglickom jazyku, začleňovanie sa do spoločnosti v európskom meradle. Naším cieľom je vychovať zo žiakov Obchodnej akadémie Dudova zdravo sebavedomých a rozhľadených mladých ľudí, ktorí sa nestratia ani doma, ani v zahraničí.
O aktivitách študentov a učiteľov našej školy vás budeme priebežne informovať na týchto stránkach.
Mgr. Denisa Jurčišin Schvartzová sa v auguste 2022 zúčastnila v rámci Erasmus+ programu kurzu English & Projects based learning na Cypre. Obsahom kurzu boli okrem hodín konverzácií v anglickom jazyku aj hodiny zamerané na projektové vyučovanie. Na hodinách sa oboznámila s krokmi, ktoré je potrebné dodržať pri tvorbe projektov, s aplikáciami, ktoré môžu byť pri projektovom vyučovaní nápomocné. Získala tiež kontakt na školu na Cypre, s ktorou by mohla naša škola v budúcnosti pri projektovom vyučovaní spolupracovať. Postupne pracuje na projektoch najmä so žiakmi bilingválneho štúdia.
Vo fínskom meste Rovaniemi sa v dňoch 27.1. 2023 - 3.2.2023 konala medzinárodná konferencia učiteľov s názvom LIFE2023. Stretli sa na nej učitelia z 26 krajín sveta od Malajzie cez Singapur, Európu až po USA.
Slovensko na LIFE2023 vďaka programu Erasmus+ reprezentovali štyri učiteľky z našej školy – Denisa Pearson, Barbora Jergová, Katarína Repáková a Michaela Malinkovičová.
Učitelia, ktorým záleží na lepšej budúcnosti sa stretli v Rovaniemi, aby sa inšpirovali uznávaným fínskym modelom školstva a zároveň si vymenili skúsenosti a kontakty.
Týždeň trvajúca konferencia ponúkla našim učiteľom možnosť sledovať fínskych kolegov pri práci v školách rôznych typov.
Počas dopoludnia navštevovali školy, viedli rozhovory s pedagógmi, zúčastňovali sa na hodinách spolu s fínskymi študentami.
Popoludní počúvali odborné prednášky o detailoch fungovania fínskeho školstva, ktoré je vzorom pre vzdelávacie systémy v mnohých krajinách.
Počas jedného popoludnia si naši učitelia mohli z pozície študentov vyskúšať predmety, ktorým sa v poslednom čase venuje veľká pozornosť - prírodná pedagogika, remeslá, blahobyt, ekonomika domácnosti.
Týždeň naplnený bohatým programom sa stal inšpiráciou pre všetkých zúčastnených. Naši učitelia mali možnosť priniesť si množstvo podnetov, ktoré predstavia svojim kolegom na OA Dudova 4 a využijú ich pri svojej práci.
PaedDr. Ivana Bršťáková absolvovala kurz s názvom Mindful schools for reducing stress.
Obsahom kurzu, ktorého názov by sa dal voľne preložiť ako Vnímavosťou v školách k redukcii stresu bolo vzbudiť záujem škôl o "mindfulness” a vytvárať v nich prostredie, ktoré bude pomáhať žiakom i zamestnancom zvládať stresové situácie v škole i súkromnom živote. Pani Ivana Bršťáková si z kurzu priniesla poznatky o skúsenostiach z iných krajín, kde je “mindfulness” súčasťou vzdelávacieho systému a tiež návod, ako môžeme rozvíjať “mindfulness” v podmienkach našej školy.
Mgr. Michaela Malinkovičová sa v Malage zúčastnila kurzu Forest schools and environmental education, ktorého cieľom bolo ukázať učiteľom spôsob, akým sa dá vzbudiť v žiakoch akéhokoľvek veku záujem o prírodu a následne ochranu životného prostredia. Získala mnoho informácií o alarmujúcich zmenách v prírode a tiež o tom, ako sú v oblasti životného prostredia aktívne školy a krajiny vo svete. Poznatky a skúsenosti z kurzu sa dajú aplikovať aj v našej škole a my sa budeme snažiť, aby naši žiaci získali aj vedomosti o tom, ako sa dá chrániť planéta, na ktorej žijeme.
Štvrtáci Obchodnej akadémie Dudova mali v septembri odbornú prax vo vybraných firmách na Slovensku aj v zahraničí. V tomto školskom roku mali možnosť vycestovať za odbornou praxou do Valencie cez program Erasmus+. Cieľom programu Erasmus+ je dosiahnuť, aby sa vzdelávacia mobilita stala realistickou možnosťou v rámci školského vzdelávania.
Tento program slúži na podporu uznávania vzdelávacích výstupov žiakov v rámci období mobility v zahraničí. Počas monitoringu odbornej praxe som mala možnosť skontrolovať žiakov ako nadobúdajú pracovné skúsenosti a jazykové zručnosti v pracovnom prostredí firiem.
Odbornú prax mali možnosť žiaci vykonávať počas 10 dní v troch spoločnostiach, kde sa venovali administratíve, činnostiam v maloobchode, marketingu, komunikácii so zákazníkmi a iné. Vo voľnom čase mali možnosť spoznávať krajinu, kultúrne rozdiely, gastronómiu, kurz španielčiny a životný štýl vo Valencii.
Tieto skúsenosti budú štvrtáci prezentovať žiakom nižších ročníkov ako možnosť zapojiť sa do programu Erasmus+ v nasledujúcich rokoch.
Obchodná akadémia, Dudova 4, 851 02 Bratislava